Üks loomemajanduskeskuse pikemaajalisemaid ja tuntumaid ettevõtmisi on igal aastal kaks korda toimuv Tartu noore kunsti oksjon.

Esimene oksjon toimus 9. oktoobril 2009 Tartu ettevõtlusnädala ürituste raames ja kandis nime „Tartu noor kunst“. Esimesel oksjonil osales kümme kunstnikku kaheteistkümne teosega. Oksjonil olid ennekõike Tartust pärit, siin elavate või õppivate noorte kunstnike tööd. Juba siis seati plaan muuta oksjonid regulaarseks. Esimese kolme oksjoni valiku pani kokku kuraator Kiwa, pärast seda aga hakati korraldama konkursse, kuhu kunstnikud võisid oma töid esitada. Seitse esimest oksjonit olid ka seotud mingi kindla teemaga: „Tartu noor kunst“, „Akt“, „Vali vitamiin“, „Best of“, „Start“, „Kahe tolli oksjon“ (müügil miniatuurkunst) ja „Linn“.

2013. aastal hakati oksjoni formaati uuendama: oksjon sai uue visuaalse identiteedi, loobuti kindlatest teemadest, mõeldi läbi oksjoni eesmärgid. 2014. aastal alustati kostööd Osta.ee keskkonnaga, kui oksjon toimus samal ajal nii saali- kui veebioksjonina, mis tõstis käibeid ja lisas põnevust. Lisaks hakati oksjonitöid vastu võtma ka Tallinnas.

2019. aasta sügiseks on loomemajanduskeskuse eestvedamisel toimunud 21 oksjonit, enampakkumisel on olnud 1215 teost, millest on müüdud 918 tööd.

Aasta-aastalt on kasvanud ka müüginumbrid. Kui esimesel oksjonil ulatusid müügihinnad 3700 kroonini, mis on tänastes vääringutes 230 eurot, siis nüüd on Tartu noore kunsti oksjoni rekordiks 2018. aasta oktoobris müüdud Edward von Lõnguse töö „President Pätsi mitu nägu“, mille hind tõusis 1000-euroselt alghinnalt 13 050 euroni.

Tartu noore kunsti oksjonid on kujunenud meelelahutuslikeks etendusteks, kus olulist rolli etendab ka oksjoni juht. Nii on oksjonihaamrit viibutanud mitmed kunstikogujad, näitlejad ja kirjanikud: Georg Poslawski, Berk Vaher, Jaak Prints, Robert Annus, Jaanika Tammaru, Andres Mähar, Andres Keil, Jaanus Tepomees ning kunstihuviline Reigo Kuivjõgi.

www.noorkunst.ee
http://facebook.com/noorkunst 

oksjon veebi prints 

 

 

 

tartu linneasregionaalarengu fond