Viienda Tartu noore kunsti oksjoni pealkiri "stART" on mitmetähenduslik väljakutse osalevatele kunstnikele, viidates ühelt poolt stardipakule - sportliku ja võistlusliku alguse sümbolile – ja vihjates teiselt poolt kunsti pühadusele (Saint Art) ja Tartu kui kunstilinna imagole.

Seekordne oksjon esitleb 24 kunstnikku ja 37 teost, mille hulgas on meie oksjonite ajaloo kõige väiksem (1,2 x 1,4 cm) ja kõige suurem (220 x 270 cm) teos, paar sotsiaalkriitilist teost ja installatsiooni ning üks performance. Viimase autori KIWA väitel on performance`i müük oksjonil harukordne ettevõtmine mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas, ja meil on rõõm olla esimesed startijad sellel turul.

Vaadates tagasi Tartu noore kunsti oksjoni ajaloole ja mõeldes viiendast oksjonist kui esimesest väikesest tähtpäevast, on meil põhjust rõõmustada. Kahe aasta jooksul on kõvasti tõusnud Tartu noore kunsti oksjoni professionaalne tase, mis väljendub nii oksjoni korralduses kui ka oksjonile esitatud tööde üldises tasemes. Eriti suurt heameelt tunneme selle üle, et oksjonil on tekkinud oma püsikliendid – sageli nooremapoolsed ja avatud maailmasuhtumisega kunstikogujad, kes oksjonile tulles juba teavad, milliseid autoreid nad enda kogusse soovivad.

Tartu Loomemajanduskeskus koos kõikide koostööpartneritega tunneb heameelt nende trendide üle kohalikus kunstiilmas ja on seadnud uueks eesmärgiks laienemise suunas arenemise. Soovime jätkuvalt panustada noorte kunstnike toetamisse ja nende tuntuse suurendamisele ka rahvusvahelisel areenil.

OksjonitöödTulemused

7. oktoobril 2011 Dorpati konverentsikeskuses peetud Tartu noore kunsti oksjonil „stART“ müüdi 38st enampakkumisel olnud tööst 24 kokku 2835 euroga. Kõige kallimalt müüdi Kiwa veel sündimata performance „Katkestus“ – 910 euroga ostetud teos on Tartu noore kunsti oksjonite kõige kallimalt müüdud teos.

Oksjonipidaja Georg Poslawski sõnul on see haruldane, et oksjonil müüakse teos, mis ei ole veel valmis. Loomemajanduskeskuse arendusjuhi Külli Hanseni hinnangul näitas Kiva performance’i ostmine, et kunstipublik on muutumas tolerantsemaks ja aktsepteerib üha rohkem kaasaegset kunsti kõigis selle väljendusvormides. „Kogu üritus teenibki eesmärki tutvustada avalikkusele nii noori kunstnikke kui ka praeguse aja kunsti seisu ning arengusuundi,“ lisas Hansen.

Oksjonil müüdud 24 töö hinnad jäid 20 ja 910 euro vahele. Müügis oli ka noore kunsti oksjonite ajaloo kõige pisem töö (1,2x1,4 cm) ja kõige suurem töö (2,20 m x 2,72 m).

Oksjoni fotod

oksjon sygis2011

 

tartu linneasregionaalarengu fond