ruumide-rent-LMK-madal2


25. veebruarist 4. märtsini 2017 toimunub õppereisi jooksul külastati järgmiseid organisatsioone: Philadelphia Fashion Incubator, Pratt Instituudi Brooklyn Fashion and Design Accelerator, City University of New York poolt rajatud NYDesigns Incubator, erinevad moedisaini väiketootjate esinduspoed ja müügipinnad.

Philadelphia Fashion Incubator (http://www.philadelphiafashionincubator.com) on asutatud mitme moeülikooli ning Macy´s kaubamaja ühisalgatuse ning rahastusega. Eesmärgiga arendada Philadelphia moeettevõtlust ja luua seeläbi regiooni uusi otseseid ja kaudseid töökohti. Inkubaatori peamine roll on pakkuda ettevõtetele oma kollektsioonide loomiseks tööpinda ja aidata neid peamiselt moedisaini alases tootearendustes. Palju tagasihoidlikum roll oli ettevõtluse ja majandustulemuste arendamistel. Samuti ei pakuta inkubantidele kontoripindu. Toodete turundamisel keskendutakse peamiselt tegevustele läbi väikeste kogukondade, kus on oluline osa sotsiaalsel turundusel ehk iga toote müügist annetatakse midagi heategevuseks.

Brooklyn Fashion and Design Accelerator (http://bkaccelerator.com) on 2008 aastal rajatud Pratt Instituudi poolt eesmärgiga pakkuda alustavatele moeloojatele abi sobivaimate rõivamaterjalide leidmisel ning väiketiraazhide tootmisel. Peamine rõhk on pandud keskkonnasõbralikule toorainele ning jäägivabale tootmisele. Kiirendi palgal on kokku 6 erinevat mentorit, kes nõustavad ettevõtteid tootmise, turundamise ja materjalitehnoloogia teemadel. Rõivaste edasimüügi korral eelistatakse otsemüüki lõpptarbijale ning väiksemaid butiike. Inkubaator omab enda masinaparki väiketiraazhide tootmiseks ilma eriliste tootmisjääkideta, seda teenust pakutakse inkubantidele soodushinnaga. Inkubatsiooniperiood on kuni 3 aastat ning peamisteks klientideks on juba eksisteerivad moeloojad, kes vajavad arenguhüpet 100 000$ käibelt 500 000$ni.

NYDesigns Incubator (http://nydesigns.org) on LaGuardia kogukonna ja New York University ühisalgatus aastast 2005, mis keskendub peamiselt tootedisaini ettevõtete prototüüpimisteenustest kuni müügi kasvule ja muude äriliste eesmärkideni. Inkubatsiooniperiood on kuni 3 aastat ja tasu 700$ kuus. Inkubaator on rentinud osa ruume välja teenusepakkujale, kes haldab laialdast masinaparki alates puidu- ja metallitöötlemispinkidest kuni 3D printeriteni, et tootjad saaksid maksimaalse tehnilise toe toodete prototüüpide väljaarendamisel. Suurima käibega inkubant teeb 100 miljoni dollarist aastakäivet.  Inkubaatoris eksisteerib väga tugev investorseos programmi alustavate ja vilistlasettevõtete vahel ehk juba arenenud ettevõtted investeerivad rahaliselt alustavatesse ettevõtetesse. Huvitav on ka inkubaatoris ettevõtete tulemuste jälgimine: nimelt võetakse loodud töökohtade üle arvepidamisel arvesse ka kaudselt loodud töökohad: väikeettevõtetel ei ole enamasti mõttekas endale alguses tööjõudu palgata ning seetõttu ostavad sisse teenustena vajalikke töid. Sellisel kujul annavad samuti inkubatsioonis olevad ettevõtted tööd ning see läheb samuti loodud töökohtade arvestusse.

NYDesigns Incubator kutsub ühinema ambitsioonikate start-upide programmiga, mis on mõeldud ettevõtetele, kes soovivad oma toote/teenusega jõuda USA turule. Lisainformatsiooni saab lingilt www.in2.nyc

Külastasime moedisaini erinevaid väikemüügiesindusi nii Philadelpias (Joan Shepp, Anthropologie) kui New Yorkis (Bird).

tartu linnregionaalarengu fond